(093) 619 0265
(095) 028 7286
(067) 831 4027
ictorija picu

Перші історичні відомості про піцу попадаються в древніх латинських текстах, що належить до міст Гаета (997 рік), Пенне (1195). А саме слово pizza етимологічно близько словами piatto (тарілка) і piazza (площа). Версій походження піци існує безліч . Вона, як хліб з різними добавками – овочами, м’ясом, маслинами, молочними виробами, – входила в раціон римських легіонерів і греків; була їжею як простолюдинів, так і королів. Але в усі часи це блюдо не відрізнялося складністю ритуалу приготування і вишуканістю споживання.

      Протягом століть коржики з сиром і овочами, а також коржики з цибулею і часником (їх і зараз продають в Італії, називаючи «сільської піцою») готували жителі Апеннінського півострова. Проте їх вироби сильно відрізнялися від тих, до яких звикли ми однією важливою деталлю – на них не було томатів – основного інгредієнта, без якого не обходиться ні одна сучасна піца .

     Томати були завезені до Європи з Нового Світу – а саме з Південної Америки – лише в 1522 році. На початку всі вважали їх отруйними (ймовірно, через яскравий червоний колір) і навіть називали «диявольською ягодою». Але незабаром бідні селяни вже зрозуміли, що помідори їстівні. Біднота, що живе в околицях Неаполя, стала класти її на звичне блюдо у вигляді круглих коржиків .

1 piceriaДо XVII століття ця страва робиться широко відомою і популярною. У 1738 році в Неаполі відкривається перша піцерія Port’Alba, а виготовлювачів піц вже називають гордим ім’ям «піццайоли» (Pizzaiolo (італ.) – Майстер по випічці піци). Втім, піца і дальше вважається неблагородною їжею простолюддя, подібно до сучасних бутербродів, гамбургерів і сендвічів.

picejola

У 1772 році, ситуацію спробував змінити король обох Сицилій Фердинанд I. Вночі в Неаполі він інкогніто відвідав заклад місцевого пекаря Антоніо Тести на прізвисько Грім . І був переможений різноманітністю страв, захоплений якістю їх приготування. Королівські кухарі швидко зорієнтувалися, відправилися на “розвідку” і придбали рецепти, але ввести нові блюда в королівське меню не змогли. Чинна королева, що не побажала навіть доторкнутися до “їжі плебеїв” .

marjaritaМинуло понад сто років. У прекрасної Маргарити Савойської, дружини короля Умберто I, що став на чолі тільки об’єднаного італійського королівства, був день народження. І її величність виявила бажання спробувати місцеве неаполітанське блюдо. До двору був покликаний піццайоло Рафаель Еспозіто з дружиною Розиной Бранди. Вони виготовили три вида піци. В одну з них входили помідори, моцарелла і базилік тих же кольорів, що і італійський прапор: червоного, білого і зеленого. Королеві особливо сподобалася ця піца, і вона дозволила назвати її своїм ім’ям (какая прелесть), тим самим поклавши початок кулінарному канону.

piza

     Минуло понад сто років. Піцу “Маргарита” королева наказала випікати тільки в печах її палацу Каподімонте. Але незабаром цей наказ, як і більшість інших указів в Італії, розчинилися в революційній народній непокорі . Так “Маргарита” стала улюбленою стравою всіх італійців – від рибалки до маркіза. Однак, до самого початку дев’ятнадцятого століття піца і піцерії залишалися явищами головним чином неаполітанськими, відносно італійськими.

istorijaЕкспансія піци по всьому світу почалася з США, куди вона проникла разом з хвилею італійської еміграції на рубежі століть. У «місто піци» Чикаго її продавали на вулицях по два центи за шматок. У Нью-Йорку в 1905 році «Патріарх піци» Дженнаро Ломбардії відкрив першу в Америці піцерію, яка працює і сьогодні. У сорокових роках у Сполучених Штатах з’являється і власна «американська піца», високі краї якої дозволяють додавати набагато більше начинки.

piziПісля Другої Світової війни повернулися з італійського театру військових дій американські солдати принесли на батьківщину і любов до італійської кухні. Піца в США вийшла за межі італійської еміграції і стала популярною серед усіх жителів Америки. Цьому також сприяли діячі шоу-бізнесу з італійськими коренями, найвідомішим з яких був Френк Сінатра і сицилійська мафія, яка відкривала все більше і більше нових точок, де продавалися наркотики. У 1957 році з’явилися піци – напівфабрикати.

xat

       Подолавши мовні бар’єри і культурні відмінності, піца стала першим справді всесвітньо поширеним продуктом харчування: в Індії в неї люблять додавати маринований імбир, фарш з баранини і соєвий сир, в Японії обожнюють піцу з вуграми і кальмарами, в Пакистані – з гострим каррі. Костариканці воліють піцу з кокосами, а бразильці із зеленим горошком. Гурманам піцу подають з кульбабами, устрицями, річковими раками і ікрою. Існує піца, використовувана як десерт – просочена джемом, з яблуками , посипана пудрою.

tolsta